דרשה לבר/בת מצווה

כתיבת דרשה אישית מותאמת אליכם בעלות נמוכה

אחד מרגעי השיא בכל בר או בת מצווה, הוא השלב בו חתן או כלת השמחה, נושאים את הדרשה שלהם בפני ההורים, האחים והאחיות, בני המשפחה והחברים. זה הרגע לו הם חיכו במשך שבועות רבים ולכן חשוב שיתכוננו אליה היטב, אספנו עבורכם ועבורכן מגוון טיפים לכל שלב בתהליך ההכנה.

דרשת בר ובת מצווה, הינה מנהג עתיק יומין, במהלכה קושרים הילד או הילדה, את עברם, קרי ילדותם, עם העתיד הצפוי להם. הם נפרדים מילדותם, מודים להוריהם על כל מה שעשו עבורם, ומציגים את התוכניות והשאיפות שלהם לעתיד.

בקהילות דתיות וחרדיות, נהוג לקשור את הדרשה עם פרשת השבוע, בעוד שאצל החילונים ובזרמים לא אורתודוכסיים, נהוג שהדרשה מתקשרת עם אישיותם של הילד והילדה, שאיפותיהם, והרצונות שלהם.

מה צריך לדעת לפני שכותבים וקוראים דרשה

יש ילדים וילדות שמחליטים לכתוב בעצמם את הדרשה שלהם, ויש מי שבוחרים לעשות זאת בעזרת הוריהם או אחים גדולים. מאחר ומדובר במשהו אישי שאמור לצאת מהלב, עדיף לתת לילדים לכתוב את הדרשה בעצמם, אך ניתן בהחלט להנחות אותם כיצד לכתוב, ושהם יחליטו מה לכתוב. כן לחשוב לתת להם את התחושה, שזה בסדר לכתוב מה שהם רוצים, בלי להיבהל ובלי להיכנס ללחץ שמא זה לא יהיה בסדר. בסופו של דבר זה האירוע שלהם ולכן זה חשוב שהדברים יבואו מתוכם.

על מנת שהדרשה תעבור כמו שצריך, והקהל ייהנה, חשוב להנחות אותם בנקודות הבאות:

  • שהדרשה לא תהיה ארוכה מדי, כך הקהל לא יאבד את הסבלנות שלו.
  • שלא יהיו בו מילים מסובכות ולא ברורות, בשביל שהם לא יתקשו להקריא את הדרשה.
  • שהדרשה תהיה מסודרת,חלק אחד של תודות, חלק אחד על משהו מהעבר, חלק אחד על משהו מהרצונות והשאיפות לעתיד.
  • רצוי שהדרשה לא תהיה רצינית לגמרי, אלא תכלול גם אלמנט משעשע.

במידה והילד או הילדה נלחצים מהרעיון להקריא את הדרשה מול הקהל, תמיד ניתן להציע להם להקליט אותה ולהשמיע את ההקלטה בזמן האירוע. זה יחסוך להם את המבוכה ואי הנעימות שבהקראת הדרשה בלייב.

למידע על דרשה שעוסקת בנושא הדת, לחצו: דרשה לבת מצווה דתית

 

כיצד לכתוב דרשה בצורה יפה?

למען האמת אין דרך אחת לכתוב דרשה בצורה נכונה. כתיבת דרשה זה מצד אחד עניין מאוד אישי, ומצד שני זה עניין תלוי אישיות, תלוי אירוע, תלוי קהל. עם זאת, יש טיפים שכן יכולים לעזור לכם ולכן כיצד לכתוב דרשה בצורה יפה שתרגש את הנוכחים.

בחירת הסגנון – בתחילה, עליכם להחליט על איזה נוסח אתם רוצים ללכת. נוסח קליל מלא הומור ושנינות או נוסח רציני. שני הנוסחים בסדר גמור, אתם צריכים להחליט מה מייצג אתכם בצורה נאמנה יותר, ומה יתקבל יותר יפה בעיניי הקהל.

בחירת הנקודות המרכזיות – על מנת להקל על עצמכם את הכתיבה, מומלץ לא להתחיל מיד בכתיבת הנוסח המלא, אלא לכתוב ראשי פרקים על דף, דברים שעולים לכם בראש וחשוב לכם להגיד. אחר כך תחברו את כל הנקודות, חלק מהן בוודאי תורידו ותוסיפו אחרות במקומן.

שבירת הקרח – כמו שציינו קודם לכן, הדרשה בדרך כלל כוללת דברים מהעבר ומעין פרידה מהילדות. לכן חשוב, שהדרשה תכלול סיפור ילדות מרגש או משעשע, את השאיפות והחלומות שמייצגים אתכם בצורה הכי יפה והכי טובה שיש, וכן מה בדיוק הרגשתם ומה לקחתם מפרשת השבוע שהקראתם כשעליתם לתורה. אתם יכולים לקשור בין הפרשה לבין השאלה של המחויבות והאחריות שלכם, כפי שאתם רואים אותם.

תודות – לגבי רשימת התודות שהדרשה אמורה לכלול, תנסו לא להאריך בכך, על מנת שלא תבזבזו את כל הזמן של קריאת הדרשה על התודות ומצד שני, תנסו להכניס בהן משהו אישי ייחודי, על מנת שהרשימה לא תהיה כמו רשימת מכולת, אלא משהו רגשי אישי.

שאלות נפוצות

האם נהוג להקריא דרשה בשפה נוספת מלבד עברית?

אין כאן נהוג או לא נהוג, במידה ויש צורך אין שום סיבה לא להקריא את הדרשה בשפה נוספת. ניתן גם להדפיס את הדרשה קודם לכן בכל שפה שהיא, על מנת שבני המשפחה שאינם מבינים עברית יוכלו להבין אותה.

הילד שלנו חושש מעמידה מול קהל, מה ניתן לעשות בעניין?

ראשית, ניתן להקליט את הדרשה ולהשמיע את הקלטת (או אפילו להציג סרטון שלו מקריא את הדרשה) כך ימנע ממנו הצורך לעמוד מול הקהל. שנית, ניתן לקחת אותו למורה למשחק שייתן לו טיפים בנושא. אופציה נוספת שאתם תקראו את הדרשה במקומו.

באיזה שלב באירוע נהוג להציג את הדרשה?

לרוב הדרשה ניתנת אחרי קבלת הפנים, לפני שלב האוכל, או לפני שלב הריקודים. חשוב שהדרשה תהיה בשלב בו רוב הקהל מרוכז ולא מתעסק בדברים שונים, כך הוא ישמע אותה.

לכל דרשה חייבת להיות כניסה! צפו ביופי של שילוב כניסה עם דרשה ייחודית

בניית אירוע מבצעי קיץ 2018 כבר כאן - לחצו כאן וקבלו
הנחות עד 15%

להצעת מחיר אטרקטיבית השאירו פרטים:

להקלטה מושלמת וכן ללהיטים חמים

השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה

לדרשה מיוחדת ומקורית המותאמת רק לכם,

השאירו פרטים ונחזור אליכם במהרה

מבצע חם לחורף!

הזמינו עכשיו כניסה שתעשה לכם את האירוע של החיים.
וקבלו חינם בלוני אורז ואביזרי קרנבל.
כמו כן נעמיד לרשותכם מפיק 24/7 כדי שהאירוע שלכם יהיה מושלם!
המבצע לזמן מוגבל
התקשרו אלינו 052-3943669
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
*אין כפל מבצעים

שיתוף